Domov horizont
Domov Horizont poskytuje sociální služby pro osoby se zdravotním postižením a rovněž tzv. chráněné bydlení. Právě v budově, kde žijí handicapovaní, bylo pozitivně testováno několik zaměstnanců a uživatelů. Nemoc má mírný průběh, u nakažených se objevuje pouze kašel a lehce zvýšená teplota. V případě zhoršení situace je zajištěný převoz do sousední nemocnice.

Po objevení nákazy začal ředitel Domova Horizont Jan Hanáček ihned jednat s vedením Jihomoravského kraje a společně aplikovali krajem připravené krizové postupy. „V pátek 28. srpna jsme získali podezření u prvních osob, proto jsme hned provedli testování, které jsme si zajistili sami,“ přibližuje situace ředitel Hanáček.

Ředitel domova Hanáček po potvrzení koronaviru v Domově Horizont ihned kontaktoval náměstka pro sociální oblast a rodinnou politiku Marka Šlapala (ČSSD). „Chtěl bych vedení kraje a panu náměstkovi poděkovat. Způsob jednání byl velmi rychlý a efektivní. Díky tomu máme v domově všechny ochranné pomůcky,“ doplňuje Hanáček. Pozitivní případy byly vytrasovány ve spolupráci s krajskou hygienickou stanicí, která pomůže i s dalším testováním díky výjezdnímu týmu Armády České republiky.

V celém Domově Horizont platí mimořádný stav

V celém domově je nyní vyhlášený zákaz návštěv. Pracovníci i uživatelé musí nosit ochranné dýchací pomůcky, jednotlivé budovy jsou od sebe izolovány. „S panem ředitelem Hanáčkem jsme zavedli všechna opatření, která jsou nezbytně nutná k tomu, aby se virus nadále nešířil. Nejsou povoleny žádné návštěvy, uživatelé nesmí odjíždět domů, nejsou doporučeny ani návraty do Domova Horizont. Vracíme se k podmínkám jako na jaře, každý domov bude fungovat samostatně bez kontaktu s uživateli z ostatních domovů. Rovněž byl uzavřen také sousední domov pro seniory,“ říká Marek Šlapal, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje, jenž je pověřen zabezpečováním samosprávných úkolů v oblasti sociálních věcí a rodinné politiky.

Tento stav bude platit až do odvolání. „Nejdůležitější je prevence. Musíme zamezit rozšíření především do pavilonů, kde jsou uživatelé s vážným kombinovaným postižením a uživatelé s orgánovými poruchami. Věříme, že veškerá opatření zafungují a lidé v Domově Horizont se zase v blízké době vrátí do standardního režimu,“ uzavírá Šlapal.

Další články