Břetislav Štefan
Kandidát na předsedu sociální demokracie Tomáš Petříček se před celostátním sjezdem ČSSD dohodl na spolupráci s jihomoravským lídrem Břetislavem Štefanem. Plánují se ucházet o hlasy delegátů jako tým, který kombinuje zkušenosti z vrcholné i komunální politiky s jasnými vizemi pro potřebnou změnu ve fungování strany. Podporu dvojici vyjadřují místopředseda strany Michal Šmarda, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický či místostarosta Bohumína Igor Bruzl.

Tomáš Petříček a Břetislav Štefan se rozhodli oficiálně nabídnout delegátům na celostátním volební sjezdu ČSSD společnou alternativu vedle stávajícího týmu kolem Jana Hamáčka. Za zásadní považují okamžitou změnu ve fungování strany, intenzivnější komunikaci mezi členy i směrem k veřejnosti, oživění kandidátek novými osobnostmi a konkrétní program, který je potřeba lidem opět představovat tváří v tvář.

 

Naše strana musí být po blížícím se víkendovém sjezdu jednotná. Snadněji ji tak budeme moci vrátit důvěryhodnost a najít jí opět místo na politické mapě. Po oznámení své kandidatury na předsedu jsem si přál ještě do sjezdu oznámit silný tým s prokazatelnou podporou úspěšných osobností, které mají šanci ČSSD měnit v moderní a fungující celek. Jsem rád, že se to podařilo a věřím, že přicházíme za našimi členy se zajímavou variantou pro příští roky,“ uvedl Tomáš Petříček, který v případě zvolení do pozice nového předsedy počítá s maximální odpovědností za výsledky strany v podzimních parlamentních volbách.

 

Štefan: Prioritou musí být srozumitelná komunikace jak ke členům, tak k veřejnosti

 

Pravou rukou Tomáše Petříčka je připraven se stát jihomoravský lídr Břetislav Štefan. Ten už po krajské nominaci do vedení strany deklaroval, že se před sjezdem seznámí se všemi názorovými proudy a podle toho se rozhodne, jak bude moci nejlépe přispět k potřebným změnám. „Odkrýt karty před stranickými volbami prý nebývá strategické, přesto před sjezdem vítám oznámení domluvené spolupráce s Tomášem Petříčkem. Přesně takto upřímně by totiž měla naše strana začít komunikovat nejen ke členům, ale také k našemu okolí. Po debatním kolečku uvnitř strany zastávám názor, že ČSSD teď posune nejrychleji vpřed silný tým. V případě důvěry delegátů bych si proto rád vzal z pozice prvního statutárního místopředsedy zodpovědnost za oblast komunikace s našimi členy i voliči, kterou jsme z centrální úrovně dlouhodobě nezvládali a podceňovali. Musíme prostě zpátky do ulic, nebát se vysvětlovat a diskutovat,“ vysvětlil Štefan.

 

Podporu Petříčkovi se Štefanem, kteří se vymezují proti stávajícímu vedení Jana Hamáčka, vyjadřuje před sjezdem kandidát na místopředsedu strany Michal Šmarda, starosta Nového Města na Moravě. Férově jsem řekl, že podpořím toho, kdo předloží jasnou vizi a bude za ní stát. Jde mi o silný tým, který si nenechá nic diktovat a povede sociální demokracii správným směrem. Tomáš s Břeťou teď ukázali, že umí být týmoví hráči. A to je skvělá zpráva. Strana musí před volbami mluvit jasným a silným hlasem, přiznat chyby a dívat se dopředu,“ doplnil Šmarda.   

 

Podobně smýšlí i Martin Netolický, hejtman Pardubického kraje. Ve spojení zkušeného ministra s pevnými názory a neokoukaného dlouhodobě oblíbeného komunálního politika se silnou touhou k moderním změnám vidím momentálně nejzajímavější cestu, kterou se může naše strana po sjezdu vydat. Oba mohou počítat s mou podporou, ČSSD právě teď potřebuje kombinaci zkušeností a nových tváří,“ dodal Netolický.

 

Součástí týmu je i místostarosta Bohumína Igor Bruzl, který kandiduje do vedení strany úplně poprvé. „Spojilo nás podobné stranické smýšlení a naladění, nikoliv zákulisní kšeftování se sháněním podpory. Jsem přesvědčen, že jsme schopni se domluvit a vystupovat jako jeden tým, i když budeme muset občas nacházet i kompromisy. Neuznávám argument, že lídr strany musí být diktátor. Tomáš s Břeťou jsou osobnosti, slušní a chytří lidé, což je přece nesmí v politice diskriminovat. Bylo by mi ctí, kdybych se s nimi mohl podílet na novém řízení naší strany,“ doplnil místostarosta z Bohumína, kde se sociální demokracie těší dlouhodobé podpoře voličů.

Další články