Břetislav Štefan
Jihomoravská krajská konference na svém úterním zasedání rozhodla o tom, že lídrem kandidátní listiny v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny bude Břetislav Štefan. Úspěšný líšeňský starosta a kandidát do vedení strany na blížícím se dubnovém sjezdu ČSSD získal 85procentní podporu. Na kandidátní listině bude chybět Roman Onderka i Michal Hašek.

Z výstupů krajské konference je jasně patrné, že Jihomoravský kraj se rozhodl pro změnu svého směřování. Štefana na nejvyšších pozicích kandidátní listiny doplní bývalá ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová a starosta Slavkova u Brna Michal Boudný.

Mám radost, že jsme se na jižní Moravě rozhodli jít cestou změny. Kombinace zkušeností z regionu, odbornosti ale i nových tváří je ideální cestou k nastartování ČSSD,“ říká Břetislav Štefan.

Jihomoravská kandidátka bez politických matadorů

Nejjasnější důkaz o změně směru je absence tradičních politických tváří, které jsou s jihomoravskou sociální demokracií spojeny více než dvacet let. Na volitelných pozicích chybí jak bývalý hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, tak statutární místopředseda strany a bývalý primátor města Brna Roman Onderka.

Jsem si dobře vědom, že jak Michal Hašek, tak Roman Onderka odvedli pro sociální demokracii, pro Jihomoravský kraj i město Brno mnoho práce. Naše strana  ale teď potřebuje především nový impulz, jiné směřování než doposud, doplnění zkušeností dravým mládím a především odstřihnutí se od vazeb na Andreje Babiše a Miloše Zemana. Věřím, že kandidátní listina, která vzešla z naší konference má šanci oslovit jak naše věrné voliče, tak i ty, kteří mají blízko k moderním sociálně demokratickým myšlenkám, jež se prosazují v prosperujících státech západní a severní Evropy,“ doplňuje Štefan.

Štefan bude kandidovat do nejužšího vedení strany na dubnovém sjezdu

Ambici razantních změn ale nemá Štefan pouze na jižní Moravě, kde cítí silnou podporu. V průběhu přechozích týdnů se setkal s řadou spolustraníků napříč republikou a je si vědom, že touha po restartu je v ČSSD velmi silná.

Proto jsem se rozhodl kandidovat do nejužšího vedení sociální demokracie na dubnovém sjezdu. Pokud nechceme skončit pod pětiprocentní hranicí, musíme se oprostit od spolupráce s Andrejem Babišem, začít být konkrétní a umět nejen představit, ale i implementovat příklady správného fungování moderního sociálního státu. Efektivního a progresivního sociálního státu, který nebude pro naši zemi přítěží, ale naopak příležitostí. Nové programové priority sociální demokracie musejí odrážet potřebné prvky vedoucí k efektivnímu sociálnímu státu: posílení zdrojů sociálních služeb, zjednodušení podmínek v podnikatelském prostředí, podporu ekonomické aktivity a inovativního prostředí v České republice, flexibilitu pracovního trhu ruku v ruce s odpovídající ochranou zaměstnanců, důraz na vědu, výzkum a vzdělání a samozřejmě na životní prostředí. V neposlední řadě je také potřeba zapojovat do veřejného dění a pracovního procesu více žen a mladých lidí. Ne skrze kvóty, ale odstraňováním zbytečných bariér,“ přibližuje svoji vizi Štefan a věří, že pro ni najde mezi sociálními demokraty dostatečnou podporu. Na jižní Moravě ji má. Straníci jej nominovali jak na předsedu, tak prvního místopředsedu strany více než tříčtvrtinovou většinou.

Další články