Břetislav Štefan
Předseda jihomoravského krajského předsednictva Břetislav Štefan se na dubnovém celorepublikovém sjezdu chystá kandidovat do vedení České strany sociálně demokratické. Včera jej v tomto záměru podpořila brněnská buňka ČSSD. Štefan bude zároveň lídrem jihomoravské kandidátní listiny pro říjnové parlamentní volby.

Brněnští členové se na svém včerejším zasedání shodli na podpoře Břetislava Štefana do vedení strany. Pro bylo 20 členů z 21. „My v Brně jsme od počátku proti vládě s Andrejem Babišem, protože osoba současného premiéra představuje všechno, proti čemu má skutečná sociální demokracie bojovat,“ říká Petr Oliva, náměstek primátorka města Brna a přidává důvod, proč brněnská ČSSD vyjádřila podporu právě Štefanovi.

Starosta Štefan je velmi úspěšný komunální politik, který není nijak spojen s Babišovou vládou. Je to silný lídr, skutečná změna, navíc umí vyhrávat volby. Přesně takového člověka ve vedení nové sociální demokracie potřebuje.“

Břetislav Štefan tuto výzvu přijímá. „Pokud chceme přežít a znovu obnovit naši tvář, musíme se od základu změnit. Sociální demokracie se v posledních letech odklonila od svých zásad a ideálů, které bezesporu mají na politické mapě své místo. Na dubnovém sjezdu musí přijít změna, měli bychom se odstřihnout od spolupráce s Andrejem Babišem a z toho důvodu i kompletně obměnit vedení naší strany,“ říká Břetislav Štefan.

Zcela nová kandidátka bez Haška či Onderky

O záměru kompletní změny směřování ČSSD svědčí i sestavení krajské kandidátní listiny. Lídrem se má stát Štefan, druhé místo obsadí bývalá ministryně školství, mládeže a tělovýchovy v Sobotkově vládě Kateřina Valachová, trojkou bude Filip Hrůza, ředitel Institutu veřejné správy Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity. „Na jedenácti volitelných pozicích bude šest mužů a pět žen, přičemž průměrný věk kandidátů nepřesahuje čtyřicet let. Zároveň můžu slíbit, že se na nejvyšších pozicích neobjeví nikdo, kdo je spojen se starým smýšlením, čili například Michala Haška nebo Romana Onderku na naší kandidátce nečekejte,“ oznamuje Štefan.

Primárním cílem ČSSD má být dostupný moderní sociální stát

Kromě odstřihnutí od starých struktur a vlády Andreje Babiše by Štefan rád nastolil zcela nový směr inspirovaný takzvaným skandinávským modelem. Právě v těchto severských zemích má sociálně demokratická politika obrovskou tradici a také nezpochybnitelné výsledky. „Už zkrátka není možné, aby sociální demokraté jen poslouchali příkazy jednoho z nejbohatších mužů v České republice. Chceme se znovu stát lídrem na levici, chceme oprášit levicové sociálně demokratické myšlenky, které se v posledních letech vytratily a chceme, aby vyvolávaly pozitivní konotace,“ přibližuje Štefan a přidává základní myšlenky, kam by se sociální demokracie měla posunout:

„Naprostým základem jsou demokratické hodnoty a víra v právní stát. Rovněž bychom rádi vyvrátili mýty, které jsou se sociálně demokratickou politikou spojené a které pravidelně popírají díky svému vládnutí skandinávské státy. Mezi naše priority tedy patří efektivní sociální stát, posílení zdrojů sociálních služeb, zjednodušení podmínek v podnikatelském prostředí, liberalizace a větší flexibilita pracovního trhu, důraz na vědu, výzkum, vzdělání, inovace, IT sektor a samozřejmě také na životní prostředí. V neposlední řadě také chceme zapojit do veřejného dění a pracovního procesu více žen a mladých lidí,“ uzavírá Štefan, který v nejbližších dnech plánuje schůzky s lídry ostatních krajů, ve kterých bude jeho cílem získat co největší podporu pro kandidaturu do vedení sociální demokracie.

 

Břetislav Štefan se narodil 8. 6. 1978. Je ženatý, má syna. Vystudoval gymnázium Čechyňská s humanitním zaměřením. Pokračoval studiem na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity, obory historie a archivnictví. Před ukončením studií nastoupil do Správního archivu Ministerstva vnitra na pozici odborného archiváře, od roku 2007 pracoval v Archivu bezpečnostních složek. V roce 2006 vstoupil do České strany sociálně demokratické, od roku 2010 je starostou čtvrté největší brněnské městské části Líšeň. Od roku 2014 je místopředsedou MěP ČSSD Brno-město a v roce 2019 se stal předsedou krajského předsednictva ČSSD JMK.

Další články