Boskovice centrum
Na nutnosti výstavby a rekonstrukcí kulturních domů v menších obcích se minulý týden při návštěvě Boskovicka a Blanenska shodl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) se zástupci místních samospráv. Kulturní infastruktura je v současnosti na jihu Moravy i řadě dalších míst zastaralá a chybí prostory, které by fungovaly jako zázemí pro místní kulturní spolky, a zároveň místa, kde se mohou lidé potkávat. Zaorálek se chce z pozice ministra kultury zasadit o vznik nového dotačního titulu, který by výstavbu a rekonstrukce kulturních domů spolufinancoval.

Boskovice patří mezi města, kterým chybí moderní zázemí pro kulturní akce. Existuje však projekt na výstavbu komunitního centra s knihovnou a koncertním sálem s rozpočtem ve výši 114 milionů korun. „Je to stavba jednadvacátého století projektovaná místním rodákem architektem Zdeňkem Fránkem, který navrhoval třeba Stezku v oblacích. Měla by to být jedinečná stavba, jejíž střecha se skládá ze sedmizubého hřebene, který je také ve znaku našeho města,“ popisuje boskovický zastupitel Petr Malach (ČSSD), který v minulosti z pozice místostarosty pomáhal projekt odstartovat.

Ministra kultury Lubomíra Zaorálka projekt boskovického komunitního centra velmi zaujal a podotkl, že podpora regionální kultury je jedním ze zásadních témat, kterým se chce věnovat. „Na jihu Moravy má o výstavbu či rekonstrukci kulturních domů a center zájem řada obcí a Boskovice jsou jen jeden z příkladů. Obce, kraje i stát se musí dát dohromady a postavit nebo zrekonstruovat místa, kde se může něco pořádat, a lidé se tam mohou scházet. Já se budu starat, aby fond regionální kulturní infrastruktury nejen vznikl, ale byl vybaven dostatečnými finančními prostředky, aby byl partnerem pro kraje a obce,“ ujišťuje Zaorálek.

Připomněl také, že dosud existoval dotační titul pod ministerstvem pro místní rozvoj, kde bylo ale k dispozici pouze 100 milionů korun, což na větší investice do kulturní infrastruktury zdaleka nedostačuje.

Kulturní spolky potřebují zázemí pro setkávání

Podle ministra Zaorálka je podpora regionální kultury jeden ze způsobů, jak zabránit odcházení mladých lidí do větších měst. „Jižní Morava nebo i Vysočina jsou místa, kde je kultura velmi živá. Jsou tu ochotnická divadla, kapely a nejrůznější kroužky. V regionech vzniká v kulturní oblasti řada zajímavých věcí na vysoké úrovni. Chci podpořit kulturu, která vzniká zespodu, a podmínkou proto je, mít ji kde dělat a mít se kde scházet. Pokud se nepodaří vybudovat kvalitní kulturní zázemí na menších městech, tak mladí lidé budou odcházet jinam,“ dodává ministr s tím, že se na Blanensko a Boskovicko plánuje v brzké době vypravit znovu.

Další články