Líšeň kontejnery
V brněnské městské části Líšeň chtějí skrýt různě barevné kontejnery na tříděný i komunální odpad. Na některých místech zmizí pod zem, jinde budou umístěny do nových kontejnerových stání ohrazených gabionovými zídkami.

Nově jsou kontejnery umístěny pod zem například u parku Trnkova. „Různě barevné nádoby tam hyzdily veřejný prostor. U parku jsme proto vybudovali podzemní kontejnerová stání na tříděný odpad, která jsou pro tamní rodinnou zástavbu vhodná. Popelnice tak zmizely z ulice hned vedle zastávky, kde zápachem obtěžovaly cestující čekající na autobus,“ popsal líšeňský starosta Břetislav Štefan.

Obdobně chce radnice dobudovat chybějící stání i v sídlišti, případně opravit ta stávající. „Panelovým sídlištím se dlouhodobě nelichotivě říkalo králíkárny. Důvodem byla uniformita a šedivost sídlišť po celé republice. Mnohé domy byly vyšperkovány barevnými fasádami. Je ale potřeba měnit nejenom naše domy, ale kultivovat i jejich okolí,“ přiblížil Štefan.

Jednou z variant je stavba takzvaných kontejnerových hnízd ohraničených gabionovými zdmi. „Gabionová kontejnerová stání budou jednoduchá, nenápadná, vzdušná, ale pevné konstrukce, se zastřešením a s možností uzamykání, s důrazem na ekologii a bezpečnost. V poměru cena-výkon jde o výhodnou investici,“ popsal starosta.

Zídky podle něj mohou být z různých přírodních materiálů, jako například kámen nebo dřevo, navíc mohou být obrostlé popínavými rostlinami. „Při případném zrušení kontejnerového stání je možné kameny z košů pouze vyskládat a jak kameny, tak síť znovu použít, tedy plně ekologicky recyklovat. Kontejnerová stání navíc počítají s rozšířením o nádoby na tříděný odpad,“ doplnil Štefan.

Nově budovaná kontejnerová stání budou podle něj ekologická, schovají kontejnery na odpadky a navíc uvolní místo pro parkování.

Další články