Sokolnice - ministryně Jana Maláčová, Marek Šlapal, náměstek JmK, ředitel Petr Nováček a personál
Stárnutí populace je podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) jednou z největších výzev, kterou musí ve svém resortu v současnosti řešit. Celý sociální a zdravotní systém čekají v nejbližších letech výrazné změny. Ty se dotknou například sítě lůžkových zařízení pro seniory, jejichž kapacita brzy přestane stačit. Ministryně předpokládá, že v příštích deseti letech musí v České republice přibýt nejméně patnáct tisíc nových lůžek.

O současném fungování a budoucnosti domovů pro seniory přijela ministryně Maláčová spolu s jihomoravským náměstkem hejtmana pro sociální oblast Markem Šlapalem (ČSSD) diskutovat do Sokolnic na Brněnsku. V tamějším domově, který sídlí v budově sokolnického zámku, přibude 28 nových míst a současné prostory projdou přestavbou, díky které budou mít obyvatelé více soukromí.

„Jak bude populace stárnout, budou v naší společnosti přibývat lidé, kteří se o sebe doma už nepostarají. Musíme proto investovat do výstavby nových zařízení, modernizovat ta stávající, jako to vidíme tady v Sokolnicích, aby jejich prostory byly bezbariérové, a abychom potřebovali méně personálu. A také aby tato zařízení byla humánnější, tedy pokoje maximálně pro dva, ideálně pro jednoho, klidně menší, ale aby tam bylo soukromí. Chceme také zatraktivnit práci v sociálních službách a zaměstnance lépe zaplatit. To jsou konkrétní kroky, které nás v příštích letech čekají, a všechno toto shrnuje novela zákona o sociálních službách,“ sdělila na setkání v Sokolnicích ministryně Maláčová.

Podle ní bude muset dát stát v budoucnu do sociálních služeb a zdravotnictví mnohem více peněz. „V současnosti máme asi 18 procent lidí, kteří jsou v poměru k celkové populaci starší 65 let. V roce 2030 už to bude 25 procent. A v roce 2050, i když to může znít jako daleká budoucnost, už to bude třetina. Zároveň bude v tomto roce každý desátý člověk starší 85 let. To bude pro celý systém sociálních služeb znamenat obrovské změny,“ upozornila Maláčová. Schválení novely zákona o sociálních službách, která má přenastavit financování sociálního sektoru, chce stihnout prosadit do konce volebních období.

Spravedlivější financování pro Jihomoravský kraj

Z novely by mohl těžit Jihomoravský kraj, který v současnosti pobírá v přepočtu na počet obyvatel méně než většina ostatních krajů. „Provozní výdaje jsou největší problém, který nás tíží, protože podle počtu obyvatel dostáváme méně peněz než jiné kraje. Potřebovali bychom asi o 300 milionů korun více. Věřím, že s paní ministryní prosadíme novelu, která tuto nespravedlnost odstraní,“ řekl náměstek jihomoravského hejtmana pro sociální oblast Šlapal.

Jihomoravský kraj už nyní reaguje na zvyšování poptávky po lůžkách v domovech seniorů výstavbou a rozšiřováním těchto zařízení. V současnosti jich v kraji funguje asi šest tisíc. Kromě zmiňovaných Sokolnic začne na podzim výstavba nového moderního domova v Hustopečích pro padesát seniorů. „Z původně plánovaných 155 milionů korun se podařilo vysoutěžit firmu, která ho postaví za 110 milionů. Díky tomu můžeme ušetřené peníze využít na další zkvalitňování sítě lůžkových zařízení pro seniory v kraji,“ doplnil Šlapal. Připravený je také projekt domova pro seniory s kapacitou minimálně padesáti míst v Miroslavi u Znojma, který by se měl začít stavět příští rok.

Další články