Pomoc při koronavirové krizi
Sedmdesát tisíc roušek a pět tisíc respirátorů FFP2 pro sociální služby bylo v neděli předáno vedení Jihomoravského kraje a v pondělí od brzkých ranních hodin probíhá jejich distribuce. Celkově by zásilka měla pokrýt týdenní potřebu. Naprostá většina respirátorů je určena pro pracovníky sociálních služeb v terénu. V řeči čísel to znamená, že každý pracovník obdrží pro tento týden čtyři respirátory. Očekává se, že další dodávka zdravotnického materiálu dorazí v průběhu týdne.

Zdravotnické vybavení se v průběhu pondělí dostane do rukou více než dvou set poskytovatelů sociálních služeb. „Včera odpoledne jsme od vlády obdrželi první várku zdravotnických materiálů v našem kraji. Ihned jsme informovali poskytovatele sociálních služeb, aby si v průběhu dnešního dne balíčky vyzvedávali. Do míst, ze kterých poskytovatelé nemají možnost se k nám dopravit, se vydáváme osobně, aby nikde roušky a respirátory nechyběly,“ říká Marek Šlapal, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje, jenž je pověřen zabezpečováním samosprávných úkolů v oblasti sociálních věcí a rodinné politiky.

Již v minulém týdnu vytvořilo vedení kraje systém podpory sociálních služeb. Díky němu kraj maximálně efektivně využívá pracovníků v sociálních službách, jejichž pracoviště muselo být dočasně uzavřeno. V současnosti je v rámci sociální péče nejvíce zapotřebí práce v terénu. „Máme v terénu tři sta dvacet pracovníků. Speciálně pro ně jsme vyčlenili tisíce respirátorů, aby jich pro tento týden měli dostatek. Část respirátorů jsme ale museli ponechat jako rezervu pro případ, kdyby v některém domě se sociální péčí nastal krizový stav,“ doplňuje Šlapal.

Na krizi v domovech se sociální péčí je kraj připraven

V souvislosti s krizovým stavem se v minulém týdnu v médiích objevovaly informace, že domovy pro seniory nejsou připraveny na výskyt koronaviru. Jihomoravský kraj tato vyjádření odmítá. „Víme, že pokud by se nákaza objevila v některém z domů sociálních služeb, muselo by dojít k izolaci a personál by neměl možnost odejít domů,“ upozorňuje Šlapal a dodává:

„Od prvního případu koronaviru v České republice metodicky vedeme ředitele pobytových služeb. Minulý týden v pátek jsme začali sbírat požadavky na státní hmotné rezervy, aby bylo v domovech dostatek lehátek, karimatek a spacích pytlů. Pro tento případ nám hasiči rezervují zásobu lůžkovin. Pokud by k uzavření opravdu došlo, obstarali jsme i dodávky teplého jídla, které by obstarávaly krajské střední školy v sousedství. Pro všechny domy samozřejmě dodáváme zdravotnické zařízení. Všichni si přejeme, aby krizový stav nenastal, ale pokud se koronavirus v domovech objeví, jsme na něj připraveni,“ uzavírá.

Další články