Pomoc seniorům
Ministerstvo zdravotnictví vydalo v pátek nařízení, které platí pro všechny domovy pro seniory napříč Českou republikou. Vedení těchto ústavů má pro své klienty vyčlenit 10 % kapacity včetně toalet a sprch pro podezřelé z nakažení koronavirem. Cílem tohoto nařízení má být snaha o to, aby zůstali klienti v zařízeních, i když onemocní. Proti návrhu se ale strhla vlna nevole. Domovy nemají k přijetí tohoto opatření kapacitní podmínky, lidské zdroje ani ochranné pomůcky.

Domovy pro seniory pracují v krizovém režimu už více než měsíc. „Například profylaktická opatření, která pan ministr zmiňuje v tiskové zprávě, jsme zavedli už od 26. února. Zákaz návštěv platí od 9. března. Zaměstnanci jsou připraveni i na to, že pokud v domově propukne karanténa, budou zde muset zůstat po celou dobu trvání. Zajistili jsme i dodávku teplého jídla, jsme domluveni se středními školami v okolí, které by nám se stravou pomohli,“ přibližuje připravenost domovů na krizi Marek Šlapal, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje, jenž je pověřen zabezpečováním samosprávných úkolů v oblasti sociálních věcí a rodinné politiky.

Vyjádření Ministerstva zdravotnictví vnímá Šlapal jako velmi nešťastné a zcela mimo realitu. „Velmi mě potěšil zájem ministra zdravotnictví o domovy seniorů, bohužel asi v žádném nebyl. Tyto domovy už dávno nevypadají jako dříve. Většina klientů vyžaduje celodenní péči, bývají velmi často nesoběstační. Zhruba polovina nemá pojem o prostoru a čase, často nepoznají ani své příbuzné, trpí inkontinencí a nasadit jim jakoukoliv ochrannou pomůcku je doslova nadlidský úkol,“ přibližuji situaci v domovech pro seniory Šlapal a dodává: „z domovů pro seniory nelze udělat nemocnici. Je možné zařídit dočasnou karanténu do výsledku testu, ale ne déle. Pak musí následovat převoz do nemocnice. Jakmile se nákaza rozšíří v zařízení, smrtnost bude obrovská a nikoho v domově neochrání ona nesmyslná desetiprocentní covidzóna.“

Vláda na domovy pro seniory zapomněla

Vyčlenění desetiprocentní zóny není podle vedení domovů pro seniory reálné. „V našem zařízení je kapacita 159 lůžek, to znamená, že bych musela podle návrhu pana ministra zajistit šestnáct lůžek. Zaprvé žádná lůžka ani matrace navíc neskladujeme, protože na to zkrátka nemáme kapacitu. Od 16. března jsme vytvořili strategické úseky s maximální snahou oddělit od sebe jednotlivá oddělení, aby v případě nákazy neproběhlo šíření celou organizací, ale na desetiprocentní ochrannou zónu nemáme prostor. Izolační pokoj na každém oddělení již máme, ale víc momentálně nejsme schopni vytvořit. Museli bychom snížit kapacitu zařízení,“ říká Dana Indráková, ředitelka Domova pro seniory ve Vyškově a poukazuje na další problém, který s novým nařízením vzniká.

Bohužel jsme od vlády pro personál neobdrželi žádné ochranné pomůcky, pouze ústenky, které by nás v případě propuknutí nemoci stěží ochránily. Zároveň jsme personálně již nyní na hraně možností. Je jen otázkou času, kdy odpadnou další pracovníci.“

 

 

V domovech pro seniory chybí základní ochranné prostředky

Podobný názor sdílí i Vlasta Hrabcová, předsedkyně Asociace poskytovatelů sociálních služeb v Jihomoravském kraji a ředitelka Domova pro seniory Podpěrova. „Od počátku krize měříme teplotu klientům, sledujeme jakékoliv změny jejich zdravotního stavu, izolujeme je od návštěv a osob blízkých. Zrušili jsme veškeré společné akce včetně společného stolování, vytvořili jsem bezkontaktní zóny pro výdej stravy a prádla, snažíme se vytvořit a střídat skupiny zaměstnanců, pokud to jenom trochu jde, nabádáme zaměstnance k maximální opatrnosti a dodržování hygienických opatření, dezinfikujeme prostory i sebe. To vše ale děláme jen s minimálním vybavením ochrannými prostředky, které si obstaráváme na vlastní pěst. V mnoha domovech máme pouze rukavice a bavlněné roušky, které dostáváme od veřejnosti, nebo které si sami šijeme. Společně se zřizovateli sháníme, co se dá a kde se dá.“

Včerejší nařízení vlády je podle ní hazardem se životy. „Nyní jsme se dozvěděli, že máme zajistit deset procent kapacity pro vytvoření „Covid zón“ pro naše klienty s podezřením nebo potvrzeným onemocněním COVID-19.  Péče o tyto nemocné klienty, ale není bez náležitého vybavení ochrannými prostředky možná. Je hazardem se zdravím našich zaměstnanců, kterých máme málo a klientů, kterým poskytujeme sociální služby. Proto apeluji na vás, kteří o nasměrování ochranných prostředků rozhodujete, vybavte konečně i sociální služby,“ vyzývá k součinnosti Hrabcová.

Komunikace ministerstva s krajem je tristní

Vedení kraje je rozčarováno ze stylu komunikace Ministerstva zdravotnictví, ačkoliv chápe složité podmínky vzniklé krizové situace. „Jsme doslova zoufalí z toho, jakým způsobem se k nám informace z ministerstva dostávají. Vše se dozvídáme z tiskových konferencí. Proto bych rád poprosil pana ministra, aby přestal vydávat své příkazy na tiskových konferencích a sdělil je nejdříve těm, komu jsou určené,“ apeluje na ministra Vojtěcha Šlapal.

Další články