Testování
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch včera zavedl nová plošná opatření způsobené koronavirem COVID-19. Roušky budou muset nosit všechny osoby ve vnitřních prostorách, kde bude více než sto lidí, všechny akce nad pět set osob jsou ve vnitřních prostorách zakázány. Na případná další omezení je Jihomoravský kraj připraven.

Všechny domovy sociální péče, ve kterých žijí nejohroženější skupiny, mají dostatek ochranných pomůcek a i nadále platí, že na jižní Moravě není v těchto domovech jediný nakažený.

Včerejší opatření se sociální péče příliš nedotkla, přesto víme, že koronavirus může znovu udeřit. Proto jsme v Jihomoravském kraji připraveni prakticky na všechny varianty. Díky včasné reakci na jaře, kdy pandemie propukla, máme na jižní Moravě všeho dostatek a personál v domovech ví, jak v kritických chvílích pracovat,“ říká Marek Šlapal, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje, jenž je pověřen zabezpečováním samosprávných úkolů v oblasti sociálních věcí a rodinné politiky.

Šlapal zároveň apeluje na veřejnost: „Pokud se zaměstnanec dozví, že byl v kontaktu s nakaženým, okamžitě odchází do karantény a do doby výsledku testů se zařízení pro veřejnost uzavře. Prosím proto návštěvníky, aby se před každou návštěvou informovali na webových stránkách nebo si aktuální návštěvní podmínky ověřili telefonicky."

Sociální péče v Jihomoravském kraji na špičce v boji s COVID-19

Jihomoravský kraj patřil na začátku koronavirové krize mezi první kraje, který dokázal na pandemii bleskově zareagovat. „Většinu opatření jsme nasadili mezi prvními. Například profylaktická opatření jsme zavedli už od 26. února. Zákaz návštěv platil už od 9. března. Zaměstnanci byli připraveni i na to, že pokud v domově propukne karanténa, budou zde muset zůstat po celou dobu trvání. To se naštěstí nestalo, v celém kraji po dobu krize nebyl v domovech sociální péče jediný nakažený,“ přibližuje situaci v kraji Šlapal.

V pondělí 27. července proběhne videokonference všech krajů s ministerstvem práce a sociálních věcí. Hlavním cílem videokonference je koordinovaný společný postup v případě zhoršení koronavirové situace. „Na jednání budu požadovat garanci ministerstva zdravotnictví, aby při případné nákaze u uživatele bude zajištěn jeho převoz do nemocnice, abychom byli schopni případné ohnisko okamžitě izolovat a zabránit tak šíření v ohrožené skupině,“ nastiňuje své plány Šlapal a dodává:

Všichni samozřejmě doufáme, že podobné restrikce už nebudou zapotřebí a že do situace z jara se už nebudeme muset vrátit. Přesto u nás v kraji platí známé pořekadlo – kdo je připraven, nebude překvapen. Věřím, že systém, který jsme si v kraji nastavili během první vlny je natolik funkční a propracovaný, že by nás i případná druhá vlna pandemie neochromila. Společně to určitě zvládneme,“ uzavírá Šlapal.

Další články