Lysice
Lysická radnice chystá napojení nového vrtu u hřbitova na vodovodní síť v obci. Vylepší se tak situace se zásobováním pitnou vodou. Přesto se i dál plánují práce na připojení k dálkovému vodovodu.

Lysickým se situace se zásobováním pitnou vodu zkomplikovala asi před pěti lety, kdy se zhroutil vrt u tamního hřbitova. Ten sloužil už od padesátých let minulého století. Sice se povedlo jej částečně obnovit, nicméně pro dostatečné zásobování pitnou vodou musel být proveden vrt nový. „To se nám podařilo už loni, kdy nám chemický rozbor potvrdil, že se jedná o velmi kvalitní vodu. Nový zdroj je schopný dodávat vodu rychlostí 3,7 litru za vteřinu, což je pro naše potřeby dostačující,“ uvedl lysický starosta Pavel Dvořáček.

Radnice tak začala hledat firmu, která by zajistila napojení vrtu na vodovodní řad. „Máme hotový projekt i stavební povolení. Začátkem června jsme tak vypsali první výběrové řízení, na které se však nikdo nepřihlásil. Na druhý pokus jsme však už byli úspěšní, a zhotovitele vybrali,“ přiblížil Dvořáček.

Lysičtí by tak mohli být zásobování vodou z nového vrtu už letos na podzim. Práce a technologie související s napojením nového vrtu na vodovodní řad vyjdou zhruba na 2,3 miliony korun.  Městys požádal Jihomoravský kraj o dotaci, která by měla pokrýt sedmdesát procent nákladů.

Nový vrt by měl zajistit dostatečné zásobování Lysic na minimálně dalších deset let. „Stále je to ale jen dočasné řešení. Intenzivně tak pracujeme na připojení k dálkovému vodovodu, který zajistí dostatek vody i pro nejbližší okolí. Počítáme s napojením na páteřní vodovodní soustavu Boskovice – Blansko,“ doplnil starosta.

Další články