Řečkovice
Novou tvář získá pomyslný střed kulturního dění v brněnských Řečkovicích. Tamní radnice začala s úpravami Palackého náměstí.

Na nové dětské hřiště, lavičky nebo dvacítku parkovacích míst se mohou těšit lidé v brněnských Řečkovicích. Za zhruba 16 milionů korun tamní radnice opraví Palackého náměstí. „Hotovo bychom chtěli mít ještě letos. Pro místní jde o velmi atraktivní lokalitu. Oblíbená je díky parčíku, nedaleko je radnice, kostel nebo bývalý pivovar, ve kterém pořádáme různé kulturní akce,“ přiblížil starosta Řečkovic a Mokré Hory Marek Viskot.

V lokalitě vzniknou nové cesty a lavičky k posezení. „Místo současné asfaltové plochy a pískovišť vznikne nové dětské hřiště. Dvacet nových parkovacích stání pak řidiči využiji na místě bývalé hasičky,“ uvedl Viskot.

Projektová dokumentace vychází ze studie Atelieru zahradní a krajinářské architektury, jejímiž autory jsou Zdenek Sendler a Lýdie Šušlíková. „Návrh měl za cíl koncepčně zpracovat celý prostor Palackého náměstí. Jednalo se o poměrně složitý úkol, protože bylo třeba do relativně malého prostoru vměstnat několik funkcí, které by náměstí mělo plnit. Vedle funkce odpočinkové a rekreační či estetické to byla i velice potřebná funkce takzvané dopravy v klidu čili parkování,“ popsal starosta.


Projektu předcházelo několik veřejných diskuzí. „Z reakcí místních obyvatel vnímám pozitivní přijetí celého projektu. Lidé oceňovali například ponechání dětského hřiště na části dnešní asfaltové plochy a zároveň citlivé zasazení parkovacích stání převážně na místě bývalé hasičky. Plusové body si připsal také návrh sjednotit dlažbu na silnici vedoucí před kostelem a dlažbu nového parkoviště s cílem dodat celému prostoru jednotný ráz," doplnil Marek Viskot s tím, že především s ohledem na letní měsíce byl důraz kladen též na zvýšení počtu míst k posezení.

Další články