kruhový objezd
Frekventovanou křižovatku v Hevlíně, který leží necelé tři kilometry od hranic s Rakouskem a turisty oblíbeného rakouského městečka Laa an der Thaya, čeká přestavba. Nebezpečné křížení tří cest v centru obce u obecního úřadu a školy přestaví Jihomoravský kraj na okružní křižovatku. Zakázce s předpokládanou hodnotou přesahující 10 milionů korun dali na svém dnešním (25. května) zasedání zelenou radní Jihomoravského kraje. Na projekt by přitom kraj chtěl čerpat příspěvek ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

Silnice II/415, která křižovatkou prochází, vede dál až k hraničnímu přechodu a je velmi vytížená, v důsledku čehož na křížení v Hevlíně dochází poměrně často k dopravním nehodám. Věřím, že výstavba okružní křižovatky výrazně přispěje ke zvýšení bezpečnosti provozu v obci,“ shrnul důvody pro výstavbu "okružky" náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Roman Hanák a dodal, že součástí výstavby jsou i přeložky inženýrských sítí, úprava a přeložka chodníků zasažených stavbou a vegetační úpravy.

Podle odhadů by měla celá stavba vyjít na přibližně 10,4 milionu korun. „Podíl kraje přesahuje 9,2 milionu. O zbylý přibližně milion korun se postará přímo obec Hevlín,“ doplnil Hanák, podle kterého již kraj požádal stát o příspěvek na stavbu ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), který je určený na opatření ke zvýšení bezpečnosti nebo plynulosti dopravy na silnicích II. a III třídy. „Rozhodnutí očekáváme v červnu. Pokud bychom peníze ze SFDI nedostali, musel by kraj hradit stavbu z vlastního rozpočtu,“ přiblížil situaci náměstek hejtmana.

Pokud vše půjde podle plánů, mohli by dělníci poprvé kopnout do země již letos v srpnu. Nová okružní křižovatka by pak měla být dokončena v listopadu tohoto roku.

Další články