vlaky jmk
Na páteřní regionální železniční linky S2 a S3 vyrazí nejpozději v průběhu roku 2022 37 nových železničních jednotek pořízených do vlastnictví Jihomoravského kraje. Zatímco o jejich technické výbavě bylo rozhodnuto již během výběrového řízení, o jejich designu hlasovali na svém dnešním zasedání (20. dubna) radní. Ze čtyř navrhovaných alternativ vybrali po doporučení zastupitelů červenobílé provedení, které se odkazuje k barvám a vizuálnímu stylu nového krajského loga.

Jsem nesmírně rád, že v dohledné době budou jihomoravské regionální linky brázdit nejen nové, ale i krásné vlaky. Zaměřili jsme se na to, aby byly nové jednotky jednoznačně identifikovatelné a odlišitelné od vozidel dopravců či jiných objednatelů dopravy a nebyly zaměnitelné se stávajícím vozovým parkem Českých drah, anebo soukromých dopravců. Takto každý cestující pozná, že jede právě vlakem Jihomoravského kraje,“ uvedl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Roman Hanák.

Radní vybírali ze čtyř variant – červené a červenobílé, modré a modrobílé. Před finálním rozhodnutím navíc proběhlo hlasování mezi zastupiteli, kteří jednotlivá barevná provedení seřadili podle svých preferencí. „Vybraný červenobílý design, který využívá barev loga, piktogramů a vizuálních prvků hrajících si se siluetou významných jihomoravských pamětihodností a výletních cílů, je podle našeho názoru vkusný a skvěle odliší nové jednotky od zbytku vozového parku na železnici,“ zhodnotil Hanák s tím, že nové vlaky ponesou kromě krajského designu i jméno Moravia, a to na připomínku lokomotivy, která v roce 1838 přivezla do Brna první vlak.

Kromě vizuální podoby zbývá pro nové vlaky ještě vybrat sedačky a designu interiéru. Toto rozhodnutí svěřili radní kvůli návazné operativnosti do rukou hejtmana Jihomoravského kraje Bohumila Šimka. Krajská delegace již v předešlých dnech vyzkoušela možné typy sedadel a jejich prostorového uspořádání.

Smlouvu s firmou Škoda Transportation na dodávku 37 nových, nízkopodlažních, elektrických železničních jednotek včetně full-servisu na 30 let podepsali zástupci Jihomoravského kraje v prosinci loňského roku. Na nákup vlaků za 6,651 miliardy korun využije kraj mimo jiné dotaci z Operačního programu Doprava Evropské unie ve výši 5,5 miliardy.

Další články