městská doprava
Obnovení turistických a později i školních spojů, tak se dají ve zkratce pojmenovat nejvýznamnější změny, které čekají Jihomoravany v regionální veřejné dopravě počínaje 16. květnem. Po snížení objemu vlakové a autobusové dopravy v IDS JMK přibližně o 10 procent v reakci na významný pokles cestujících při nejtvrdších opatřeních proti šíření koronaviru teď Jihomoravský kraj chystá postupné uvolňování.

„Po rapidních poklesech v březnu a dubnu nám zejména poslední dva prodloužené sváteční víkendy ukázaly, že cestujících ve vlacích a autobusech začíná přibývat. Proto připravujeme další vlnu postupného posilování dopravy tak, abychom mohli lidi pohodlně a bezpečně dovézt za výlety do přírody a později i děti do škol. Od 16. května plánujeme obnovení vybraných turistických spojů na železnici, mezi kterými bude třeba i Expres Pálava–Podyjí,“ uvedl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Roman Hanák s tím, že další vlny uvolňování přijdou 23. a 25. května.

„K 23. květnu bychom chtěli obnovit i turistické autobusy včetně cyklobusů. Od 25. května bychom potom vrátili většinu školních spojů tak, abychom zároveň s částečným obnovením výuky zajistili našim studentům bezpečnou a pohodlnou jízdu do školy,“ doplnil Hanák a dodal, že kraj obnoví vedení vybraných spojů k zastávkám u škol a rovněž většinu školních spojů, ovšem bez případného posilování druhým, případně i třetím autobusem navíc, protože počty školáků budou nižší než v běžném školním roce. „Úpravy jízdních řádů s předstihem zveřejníme, aby se cestující mohli se změnami včas seznámit,“ sdělil Hanák, podle kterého čekají cestující i změny technického charakteru. 

„Již od 13. května přestanou autobusy automaticky stavět v zastávkách na znamení. Cestující opět budou muset zmáčknout tlačítko Zastavíme na znamení,“ doplnil Hanák. K 23. květnu se rovněž dojde k obnovení zrušených vlaků v úseku Hodonín – Čejč na lince S52.

Náměstek hejtmana se dotknul i toho, jaký bude mít postupné obnovování omezených spojů vliv na ztráty ve veřejné regionální dopravě. „Počítáme s tím, že zejména školní spoje budou vytíženy jen částečně a jejich zavedením se prohloubí ztráta Jihomoravského kraje v rámci provozu veřejné dopravy. Je však naší prioritou zajistit bezpečnost zejména menších dětí a jejich dopravu do školy a ze školy v režimu, na který byly zvyklé v běžném školním roce,“ vysvětlil Hanák, podle kterého nadále nepojedou noční spoje a u vybraných linek bude pokračovat režim omezení jízdních řádů odpovídající období školních prázdnin.

Další články